Současná posádka La Grace: 

Koho můžete potkat na palubě naší lodi?

Není možné na jedné plavbě poznat nás všechny, i my máme občas dovolenou, ale "společně jsme jeden tým!"

Kapitán:

Josef Dvorský (1971)

     Majitel a zakladatel projektu stavby i plaveb na této lodi. Kvalifikace Yachtmaster Ocean - A (bez omezení plavby), instruktor jachtingu a zkušební komisař MDČR. Jachtařem je od roku 1982 a profesionálním kapitánem od roku 1992. 

Má napluto hodně přes 300.000 NM. Kromě kvalifikace získané u MDČR byl pro plavby na lodích s příčným oplachtěním vyškolen v Anglii na školní lodi Royalist. S La Grace vyrůstal od jejího vzniku a je převážným kapitánem na většině plaveb.

Stále věří, že se v Čechách brzy najde někdo, kdo ho bude na La Grace střídat! 

Marek Turba

(1976)

     Marek má za sebou několik plaveb jako námořník na La Grace, ale jeho hlavní zásluhou je trvalá kontrola meteorologické situace kolem lodi. Jeho prognózy měly velký vliv na výborné výsledky La Grace v závodech Tall Ship Race. V srpnu 2023 si zkusil svou první plavbu jako kapitán La Grace z Elby na Sardinii a já po dlouhé době sehnal někoho, kdo se mi zvládl postarat o lod 5 týdnů, z čehož mám velkou radost. Gratuluju...


Captain´s mate:

Filip Dvorský

(2005)

      Kapitán od narození, napluto má už mnohem více než 50.000 NM. La Grace byla jeho domovem a nebýt povinné školní docházky, bylo by tomu tak jistě napořád. I přesto tráví na naší lodi všechny prázdniny i extra volno v době školního roku. Od 16ti let má VMP a od 18ti let průkaz velitele pobřežní plavby. Jeho pyšný otec věří, že v jeho vztahu k lodi, je její budoucnost, a proto je ve výcviku na kapitána už mnoho let. Je komické sledovat oči mariňáků, když s kolosem La Grace přistává 15ti letý kapitán. Co se nenaučil na La Grace, to cvičí jako kapitán vlastní dvoustěžňové lodi Faraon. :-D

Od roku 2021 pluje v rámci svého volna na gymnáziu a je to historicky nejmladší bocman, který kdy na La Grace sloužil! 

Jirka "Medvěd" Štancl  

(1962)  

     Jirka se dostal na La Grace v roce 2020, kdy jsme nutně hledali pomoc od potápěče a k La Grace za ten rok tak přirostl, že se rozhodl u nás učit na kapitána. Kapitánoval loď La Grace v Porto Azzurru na ostrově Elba, ale také v přístavu v Palermo na Sicílii. Má kapitánskou kvalifikaci B od MDČR. Dříve se plavil na 30 metrové lodi Bella a také několika běžných charterových lodích. Jako instruktor potápění (EDS) se na La Grace stará o čistotu trupu pod vodou a o zájemce o potápěčské kurzy. 
P.S.: Až mě přestane zdržovat o dovolené a odpluje si plánované plavby rokem 2024, přehodím ho zase mezi stálou posádku podle zařazení, kam patří :-)


Quartermaster:

Romana Bezděková 

(1995)


     Na lodi se plaví od roku 2014, ale její zájem o tento druh cestování už po několika plavbách přerostl v drogu i životní styl. Na lodi tráví veškerý svůj volný čas a zvládla vystudovat během plaveb i vysokou školu - Management cestovního ruchu. Romana má také námořní kvalifikaci Yachtmaster Coastal - C (příbřežní plavba). "Setkat" se s ní také můžete při rezervaci plaveb, kdy je Vám k dispozici na telefonu i emailu.

Do pirátského kolektivu zapadla, i když (často jako jediná žena ve stálé posádce) nutí kuchaře uklízet a chlapy se převlékat a spát v čistém povlečení! :-D Miluje koně a všechny další zvířata, pirátské lodě a čokoládu. Není tajemstvím, že je partnerkou a velkou životní oporou kapitána La Grace, Pepy Dvorského...

Mluví anglicky a německy a na lodi zvládá dělat všechno, co ostatní neumí a nestíhají.


Bocmani:

Milan "Panák" Štefan 

(1962)

      Vyprojektoval, postavil a mnoho let se plaví po jezerech celé Evropy na pravděpodobně největší nafukovací brize na světě - lodi Berounka. Na La Grace je od roku 2013 a díky jeho rukám najdete na La Grace mnoho krásných dobových prvků v lanoví. Krom oprav La Grace ve Španělsku prošla jeho rukama i hlavou rekonstrukce takeláže v roce 2015. Posádky o něm tvrdí, že je jediný spravedlivý na lodi. "Je totiž pořád a na každého naštvaný stejně!"  :-) Jeho "sakra pes" už nesmazatelně vešlo do našich slovníků.

Maxim "Ragnar"   Makarov 

(1974)

     Bocman a organizátor ruských posádek. Velmi schopný a pracovitý námořník, veselý a kamarádský chlapík. Kromě plaveb na La Grace se každé léto plaví jako velitel na "vikingském drakaru" v drsných podmínkách daleko na severu.
Velmi pravděpodobně z něho bude brzy kapitán La Grace pro ruské skupiny námořníků. Jeho plavby po moři v roce 2020/21 přerušil Covid a v roce 2022 válka na Ukrajině. :-( ale my všichni i sama La Grace doufáme, že se brzy vrátí!!!

Jiří Holý

(1967)

   Jirka se stal objevem roku 2019. Pracovitý, učenlivý a hlavně kamarádský kluk, co snil o plavbách po moři ještě za časů Victorky, do našeho kolektivu zapadl rychle. Když plave v moři tažen za lodí na laně, vypadá jako Aquaman. :-)

Petr Novák

(1978)

     Petr se na naší lodi našel. Po několika málo kadetských plavbách se díky zájmu o všechno kolem a své vrozené pracovitosti rychle a zaslouženě dostal v roce 2019 až na místo bocmana a i když z osobních důvodů vynechal sezony 2022/2023, ale s námi pracuje a pluje do dnes.

Milan "Orky" Dus 

(1983)

     Milan se plaví na La Grace od roku 2018. V civilu se živí programováním, ale má šikovné ruce a srdce, které tluče pro tuhle loď.  Jeho koníčkem je lezení a motání všemožných uzlů a to se tu moc hodí. :-)

Adam "Elf" Jirka 

(1978)

     Začal se s námi plavit hned od křtu lodi v Aténách v roce 2011. Ještě předtím udělal kus práce při výrobě takeláže pro La Grace ve Valašském Meziříčí. Jako šermíř (a člen skupiny Abbaca) má blízko k plavbám na historické lodi. Jako bocman pluje jen v rámci svých časových možností od roku 2019.

Jiří "Jori" Pertl 

(19xx)

     Ze zapáleného kadeta se v roce 2019 stal bocman. Je velká škoda, že nemá více času s námi plout. Ve volném čase šije krásné věci z kůže a umí výborně nakládat sušené maso .

Boris Kaliský

(1982)

     K posádce La Grace se přidal v březnu 2013 a účastnil se oprav ve Španělsku, kde kromě běhání s flexou organizoval nákup olova, nových záchranných prostředků, pojištění lodě, tlumočení apod. Předtím dlouho studoval film a mezinárodní vztahy a 9 let pracoval v Nadaci Fórum 2000, kde organizoval velké konference. Na lodi se plavil do roku 2013 nejprve jako kadet a později v roce 2014 jako bocman. Na La Grace se oženil a odešel se svou milou do civilu. :-D V roce 2019 mu ale skončila mateřská a tak se na La Grace plaví znovu jako bocman.

Ondra Lerch
(1980)

      V Brně hasí požáry a u nás leze po ráhnech. Bocmanem je od roku 2022, ale předtím má za sebou už pár let plaveb i tvrdé práce v loděnici při našich opravách....

Agatha Renotiere
(2000)

      Na La Grace přišla v roce 2016 na festival Escale a Sete ve Francii na pomoc s tlumočením a už nám tu zůstala v rámci všeho svého volného času. Srdcem pirátka a duší součást lodi na sobě makala tak dlouho, až jsme si plavby bez ní přestali umět představit. Postupem času to dotáhla až na pozici Deckleader, ale do paměti všech nezletilých kadetů se zapsala hlavně jako vedoucí našich dětských námořních táborů. Od roku 2022 byl z ní už pomocník bocmana a od roku 2023 i historicky první dobrý "bocman v sukni". Na ženu slušná, ale rozhodně zasloužená kariéra v tak chlapském oboru, jako je námořník/pirát. :-) Velká gratulace...


Boatswain's mate (Pomocník bocmana):

Radek Novotný
(20XX)

      Je občasným členem stálé posádky La Grace, i když je na lodi téměř od počátku plaveb. Zajímá se o historii a účastní se většinou delších a kostýmovaných plaveb. Angažoval se při vzniku muzea La Grace v Terezíně.

Maxim Novák
(20XX)

     Když bych se vás zeptal na národnost tohohle Nováka, jsem si jistý, že neuhodnete. Ta ale není důležitá. Nejdůležitější je, že si hned na první plavbě zamiloval La Grace a ona jeho. Tvrdě pracoval, využil zkušenosti z partnerské lodi Shtandart a jistě tu bude brzy bocmanem...


Strojníci:

Lukáš Hron (1984)

     Na La Grace se plaví od roku 2014 a loď mu přirostla natolik k srdci, že se na její palubu vrátil později jako strojník. Velkou Lukášovou zásluhou jsou elektrické rozvody na La Grace. Díky němu na lodi vše svítí, bliká a houká tak, jak má! A i když není zrovna na palubě, pomáhá aspoň ostatním strojníkům s elektřinou po telefonu. Děkujeme...

Marek Rygel 
(1996)

Radim Rygel
(1991)

       Tihle dva šikovní bráchové "ve volném čase" prodávají traktory ve Slezsku, ale vztah k moři i zkušenosti získali na lodi Bella už jako malí kluci. Tu vlastnil jejich táta a pluli po moři u Elby. Když se vrtají v naší strojovně, La Grace slintá blahem už od roku 2021. :-) Sezónu 2023 oba vynechali, ale doufáme, že se na palubu vrátí...

Ondřej Slavík

(1979)

     Na La Grace pracuje od roku 2019 a loď má rád, protože miluje historii i kostýmy. Než jsme ho zavřeli do strojovny, plavil se s námi několikrát jako kadet. To, že tu skončí jako strojník, ale v té době zřejmě ještě netušil! :-D Má šikovné ruce na motory.

Matěj Grulya
(1982)

     V zimě 2023 už jsem úplně přestal věřit, že ještě potkám mladého kluka, který ještě umí dělat rukama a baví ho to. Stalo se...

Martin Hladík
(1970)


      Jako strojník u nás pracuje od roku 2023 a jde mu to. La Grace ho má ráda, protože se o ní dobře stará a udržuje ji v dobrém chodu. 

Patrik Havel
(1978)

      I Patrik nastoupil na La Grace v roce 2023 a to hned na své první plavbě v životě. V civilu pracuje jako tesař a lidi se nám na palubě hodí vždycky. S tím co má na bradě, hlavě a zádech :-) nahradil nenahraditelného Iva a vypadá z nás jako nejhezčí pirát.

Tomaš Bartulec
(1984
)

     Na La Grace se plaví od roku 2021, ale na strojničinu si troufl až v roce 2023. Zaplať pánbůh za jeho ruce! Pirátů, co rozumí elektrice a elektronice, nikdy nebylo na lodi dost. 

Alexander "Lexa" Potsch

(19xx)

     Lexa nastoupil na svou první strojnickou plavbu v roce 2023 je první hodinový manžel na La Grace. U nás ho čeká práce na delší úvazek :-)

David "Igor" Havránek
(1995)


     Nevím, jestli není leteckého mechanika pro La Grace škoda, ale jisté je, že lidi od letadýlek a lidi od lodí mají něco společného. A tak je z něj od roku 2023 příležitostný strojník.

V roce 2023 nám prošli strojnickým kurzem a brzy se objeví na palubě La Grace i následující:

Martin Pešat, Radek Lhotský, Jirka Vainer, Josef Šafránek a Jan Šín - uvidíme kdo se z nich v praxi chytí a kdo se nakonec také stane strojníkem na La Grace...


Kuchaři:

Čestmír "Ježek" Pohanka 

(1966)

     Česťa je jasným důkazem toho, že se dá do La Grace zamilovat na celý život. Pojí je nejenom stejné datum narození, ale mnoho společně naplutých mil. I když je jeho civilní povolání na míle vzdálené od vaření, profíkem v kuchyni se stal, aby mohl být s lodí co nejvíce. Na plavbách vyniká i jako Deckleader, či Bosun´s mate. Díky němu a jeho kameře průběžně vznikají instruktážní videa pro naše nováčky. Moc děkujeme...

Alena Janšová

(1981)

     Po dlouhé době, kdy v naší kuchyni kralovali jen samí chlapi, se tu v roce 2020 konečně zase ukázala ženská ruka. Výsledkem je méně improvizace i chlupů z fousů v jídle. :-D Ovšem její jídla mohou být stále o chlup lepší než od ostatních, a to proto, že její nedílnou součástí je pes "Fin" (Husky/Malamut). Samozřejmě jen žertuji, Ála vaří výborně! :-D

Láďa "Black" Drin 

(1984)

      Na naši loď přišel jako kadet v roce 2015 na plavbu Atlantikem kolem Portugalska a La Grace ho uchvátila natolik, že jí začal pomáhat, kde se jen dalo, (díky). Na dalších mnoha plavbách už bylo jasné, že je náš. :-) Se zkušenostmi od vodních skautů, dětských táborů, i s jeho specifickým humorem rychle zapadl do kolektivu a na lodi vaří od roku 2022. Také na loď vozí masové dobroty. :-)

Jan "Kydla" Kydlíček 

(1992)

     Honza k nám přišel jako kadet v roce 2021, ale hned záhy se začal ucházet o místo kuchaře, protože ho vařit hrozně baví. Ve volném čase cestuje po světě a nechává se (i zdarma) zaměstnat v nějaké místní kuchyni jen proto, aby koukal pod ruce místním kuchařům. Jeho kuchyně se těžko hodnotí, protože je hodně zvláštní, třeba proto, že používá různá netradiční koření. Od Honzy velmi chutná mladým lidem, kteří nepřijeli na loď jíst českou klasiku :-) Jeho vaření na La Grace v letech 2022-23 přerušila velká cesta na jižní polokouli, ale brzy už se s ním na lodi zase potkáme.

Libuše Žáková

(1960)

     Celý život strávila ve všemožných kuchyních: od hotelů, přes závodní jídelny až po dětské tábory. Vaří ráda a opravdu dobře. Na La Grace přišla v létě roku 2023 díky synovi, který tu byl a o lodi jí vyprávěl. Díky své dobrodružné povaze se hned přihlásila na plavbu a rovnou do kuchyně. Je veselé a kamarádská a do stálé posádky rychle zapadla...

Bronislava Nierostková

(1975)

    Přestože na lodi plula už dříve jako kadet, její první křest v kuchyni nastal v létě 2023. A začala moc dobře. Její skvělé bramboráky ocenil nejen kapitán lodi a palačinky zase všechny děti na pirátském táboře. Časem ukázala, že umí skvěle dochutit i jiná, než placatá jídla, a tak ji tu máme rádi! :-)

Julie Vokůrková

(1980)

    Na ostrov Elba přijela v roce 2023 vařit do kempu. Ale jak jsme jí jezdili pod okny, slovo dalo slovo, a objevila se v naší kuchyni a to hned na své první plavbě. Pohodářka a skvělý parťák pro každou legraci, brzy si získala srdce kadetů i stále posádky. A hlavně jejich žaludky! :-)

Marta Nedvědová

(1971)

   S Martou jsem se plavil už mnohokrát v různých koutech světa, a i když je na moři šťastná kdekoliv, na La Grace si to oblíbila. Miluje koně a vlastně všechny možný nalezený zvířata, kterých má plný dům. A stejně jako se umí postarat o ně, tak se umí postarat i o naše chuťové buňky. 

Ivet "Thea" Gorčáková 

(1966)

     Ivet se plavila dvakrát na charterové lodi, pak na soukromé lodi z Izoly až na Korfu. Miluje moře, slunce, vzduch a zvířata jsou její přátelé. Vždycky chtěla být pirátkou a tak přišla na přelomu roku 2022/2023 na La Grace, zkusit vařit. Je to přátelská, veselá a tvořivá duše.

 ...její motto: Ať každý den stojí za to!    Společnou cestu životem doma i na moři s ní sdílí Gump: šestiletý kocour (Mainský Mývalí), rozený námořník a pohodář.


Deckleader (Palubní poddůstojníci):

David Vávra, Radka Zounková, Gabri Kunst, Vašek Pospíšil, Jan Peterka, Adam Silber, Martin Burlant, Dalibor Pavelka...


Kdykoli je na palubě Romča, určitě se potkáte i s Hawkeyem (Hoky)

Hawkeye (2019)

     Celým jménem: Hawkeye Hanach from Moravia (jméno je inspirováno kapitánem Hawkeye Piercem ze seriálu M.A.S.H.) je pejsek plemene Biewer Yorkshire teriér. Na La Grace se plavé od malička. Je to hodné a čistotné zvíře se srstí, která nevadí ani alergikům. Miluje drbání v jakémkoliv množství i rozmazlování pamlsky.


Externí námořníci:

Věra Tannerová 

(1975)

     S Věrkou se nejčastěji než na lodi "setkáte" po emailu nebo po telefonu při rezervaci plaveb na La Grace. Ráda Vám se vším poradí a vše vysvětlí. Věrka je nedocenitelnou součástí týmu La Grace. Na palubě La Grace s.r.o. má na starost daně. 

Petr Tanner

 (1973)

     Kormidelník a spolumajitel lodi. Skvělý kluk, pirát i parťák do nepohody. Lodi velmi pomohl finančně v Egyptě i prací ve Španělsku a za zmínku stojí, že jeho dcera Eliška je kmotrou La Grace. Velkou oporou jeho života i La Grace je jeho žena Věrka, bez níž by La Grace v současné době nebyla ekonomicky tím čím je.  


Lodní tesaři:

Vilém Pavlica

(1960)

     Nebýt Vildy, tak možná ani La Grace nikdy nebyla :-( Tenhle chlapík z Valašska si vzal na starost v roce 2009-2010 veškeré dřevařské práce, které bylo možno vyráběl mimo Egypt a posílal nám je v kontejneru na stavbu do Afriky.  I později v rámci jeho možností pomáhal kde mohl. Jeho dílem je třeba takeláž, kladky, vazáky a mnoho dalšího.

Pepa Dvořák

(1978)

     Pepa přijel na plavbě jako kadet ale znáte to. Ukážete, že něco umíte a protože takové lidi La Grace moc potřebuje, záhy vaše dílna vyrábí cokoliv co je pro loď potřeba :-) Jeho dílem je třeba krásná fregatová záď, bedny na lana, sudy, ale i mnoho dalších věcí uvnitř i venku. 

Milan Studnička

(1979)

     I Milan se tu objevil jako kadet, ale protože je to profík tesař, pomáhal nám se spoustou konstrukčních prvků prvků tak aby fungovali. Jeho bezkonkurenčně největší počin na naší lodi je nová teaková paluba.


a další naši námořníci:

Petr Scheirich

(19XX)

     Jako první lodní navigátor převedl La Grace přes Atlantický oceán jen pomocí hvězd. Je konstruktérem dobových lodních přístrojů, jako je oktant, ruční hloubkoměr či log. Na La Grace je od počátku velkým nadšencem a má za sebou mnoho plaveb i brigád, které lodi hodně pomohly. Od častějších plaveb ho zdržuje hlavně práce na hvězdárně v Ondřejově. :-D

Jindřich Vodrážka

(19XX)

     Kromě mnoha plaveb v pozici kadeta velel jako bocman v angličtině kompletní posádce Italů sloužících na La Grace jako členové posádky z HMS Amphion. V současné době se věnuje více rodině než La Grace, ale i tak všichni věříme, že se na loď zase brzy vrátí. 

Tomáš Novotný

(19XX)

     Externí první důstojník na lodi La Grace. Plavil se s námi při závodech Tall Ships Race v roce 2013 i 2015. Vstudoval námořní školu v Barceloně a pomáhá nám vyřizovat námořní záležitosti v zahraničí ve Španělštině. Prima kluk a parťák. 


Často hledáme další lidi do stálé posádky

     Základní posádka se skládá z 5 profesí: kapitána, bocmana (takeláž), strojníka (motory, elektřina, voda) i dobré kuchaře. Nově jsme rozšířili naše řady o tzv. Watchleadery - velitele družstev a Deckleadery - palubní poddůstojníky, ale i organizátory jednotlivých akcí (šermíře, dělostřelce, táborové vedoucí apod.). Hlavním předpokladem pro práci na La Grace je vztah k historickým lodím a chuť do práce v daném oboru. La Grace je jedinečnou a technicky velmi složitou lodí, a proto jsou přednostně vybíráni uchazeči z lidí, kteří se podíleli na opravách lodi, nebo se na ní již vícekrát plavili. To jim výrazně pomůže dobře znát loď po organizační a technické stránce, ale i zapadnout do kolektivu. Pokud máte zájem, přihlaste se prosím na:

 emailu: shipLaGrace@gmail.com nebo telefonu či Whats appu: +420 604 269 192