Co byste měli před plavbou vědět

Následující informace by vás měly spíše odradit od plavby s námi ještě před rezervací plavby, pokud nejste stejní jako my. Pokud víte jak to na historických "Tall ships" lodích funguje, nebo budete pozorně číst tyto řádky, podaří se nám u některých z vás zamezit zbytečným dohadům a pro někoho i zbytečnému zklamání. Zjednoduším to:

"Komu jde o silný zážitek, bude na La Grace nadšen, kdo si nás plete s *****hotelem ať prosím hledá jinde!"

Co považujeme za rozdíly mezi cestou s námi a Vaší případnou cestou s cestovními kancelářemi jinde:

1. Naše loď – naše pravidla:

     Pokud se rozhodnete plout na lodi, musíte se v 1. řadě vypořádat s odvěkým pravidlem, že kapitánovo rozhodnutí je zákonem! Jasně, že se bude snažit Vám vyjít vstříc, ale je třeba si uvědomit, že vidí věci v souvislostech týkajících se například bezpečnosti lodi a posádky, počasím, nebo třeba v potřebách lodi, či ostatních lidí na palubě. Jeho rozhodnutí je konečné a nezvratné!

2. Nejsme cestovka a nepokládáme se vlastně ani za firmu 

     Stejně tak jako nejsme cestovní kancelář, není naším cílem ani generování zisku. Ano, z hlediska zákona a daní jsme byli nuceni založit s.r.o., ale nechováme se tak, jak by to člověk v této kapitalistické době čekal. Naším cílem bylo sdružit lidi se stejným zájmem, společně postavit tuto loď, plout s ní po mořích a oceánech a na její provoz obstarat jen tolik peněz, které La Grace potřebuje ke svému životu. Proto si spoustu věcí děláme sami a za pomoci stovek dobrovolníků. Mohlo by vás to překvapit, ale jinak to neumíme.

3. Letenky a doprava na/z lodi:

     "Plachetnice není autobus" a tak i když pečlivě plánujeme naše cesty, aby byly reálné, nikdy dopředu nedokážeme na 100% zaručit, jestli nám něco nezamezí doplout do plánovaného cíle, nebo tam doplout včas ☹. Taky se může stát, že budou takové vlny, že nebude možné tam vystřídat posádky. Počítejte s tím, že se budete třeba muset na místě přiblížit Vy k lodi či z ní.

   Při volbě Vaší dopravy k lodi pečlivě zvažte, jestli se necháte leteckými společnostmi vystresovat a ve snaze teď koupit levnou letenku si pak budete kupovat letenku novou! ☹ Pokud vážně spěcháte, řešte to alespoň letenkou do spádového letiště té oblasti a přípoj na místě vždy seženete na místě vždycky. Doprava na loď a z lodi je vždy na vaše náklady!

   Samostatnou kapitolu "stresařů" jsou pak lidé, kteří si shánějí (v dnešní době) krom dopravy i ubytování na místě rok předem. Žijeme ve světě, kdy přes "booking.com" seženete nocleh za 10minut kdekoliv. Je zbytečné se stresovat, z toho, že vám to ubytování pak kvůli změně místa střídaní propadne ☹ Doporučujeme to nedělat.

   Velký problém je velikost La Grace, pro kterou se v mnohých přístavech nemusí najím místo, a tak prostě střídáme na kotvě a vozíme lidi člunem. Umíme to, není to problém.

   Pokud změnu předpokládáme, pokusíme se Vám, co nejdříve dát vědět kontaktem, který jste nám nahlásili. Pokud je vše podle dohody, nevoláme a místo střídání potvrzujeme jen lidem den předem, nebo v den střídání a jen těm, co si sami zavolají na loď. Mnozí z vás nás sledují na AIS (online poloha lodi), anebo čtou kapitánův deník, takže mají přehled sami

4. Plavba na historické lodi:

     Má své možnosti! La Grace rozhodně není žádná luxusní jachta a přijeli jste-li sem zažít pocity námořníka z 18. století, budete mile překvapeni. Pokud si ale naši loď plete s *****hotelem, budete možná zklamáni. Sklo a mramor se mnohem snáze udržuje než dřevo, a i když se na lodi denně uklízí, nikdy to nebude vypadat stejně. ☹  Ale to je vlastně dobře. Přesto, pokud jste někdo s pořádkem nespokojen, prosím řekněte to hned kapitánovi. Všichni si společně vyhrneme rukávy a uklidíme to do pro všechny přijatelného a samozřejmě možného stavu. 

5. Trasy našich plaveb: 

     Trasy našich plaveb dopředu pečlivě plánujeme na základě našich mnohaletých zkušeností tak, aby bylo reálné je stihnout za dobu, kdy je Vám loď k dispozici. Nehoníme NM kvůli zápisu do jachtařské knížky. 😊 A noční plavby jsou jen součástí přeplaveb, nebo zážitkem, nikoliv pokusem odrovnat stálou posádku. 😊 Vždy také hodně záleží na tom, jaké jsou vaše schopnosti – jinými slovy taháme jen tolik plachet, kolik se naučíte obsluhovat. A v neposlední řadě má hlavní slovo pro výběr trasy počasí. La Grace pro nás není jen nějaká vypůjčená loď, a protože ji chceme zachovat dalším generacím, tak ji zbytečně neničíme v bouřích jen kvůli touze po adrenalinovém zážitku. ☹  Na koho vyjde silná bouře, tak se holt bude stát v chráněné zátoce , či v bezpečném přístavu a vejletovat po okolí. 
"Plujeme bezpečně a na pohodu!"

6. Stálá posádka La Grace:

     Jsou lidé, kteří se starají o Vaši bezpečnost a zajištují odborný chod lodi, včetně Vašeho výcviku. Existují jachty, kde si (tedy za úplně jiné peníze) najímáte služebnictvo, u nás velení 😊. Na La Grace platí, že Vás všechno naučíme a se vším pomůžeme, ale hnací silou této lodi jste vy. Bez Vás to nebude fungovat, protože jak s oblibou říkáme:
"Na La Grace bude jen to, o co se společně postaráme!"

7. Práce na lodi:

     Plavba na La Grace je pro aktivně žijící lidi, anebo lenochy v pozici hostů 😊. Zároveň je třeba si uvědomit, že udržet tuhle složitou loď v dobrém technickém stavu znamená na ní průběžně pracovat. Každý den má jedno z našich 4 družstev bocmanskou službu, která slouží jako pomocné pracovní družstvo stálé posádce. Nebojte se nepočítáme s tím, že u nás budete celý den dřít a samozřejmě se snažíme, aby šlo o zajímavou lodní práci, jako je například: oprava plachet, nebo zaplétání lan, ale kdo ví, co bude zrovna potřeba. I tohle odlišuje plavbu na historické lodi od běžné luxusní charterovky…

8. Voda na lodi:

     La Grace není schopná si vyrobit pitnou vodu sama 😊 a stává se běžně (hlavně v letních měsících u ostrova Elba), že je vody málo a není k sehnání. ☹  Není to problém. Nádobí i sebe myjeme slanou vodou a sladkou vodu používáme jen na vaření – funguje to. V lodních koupelnách je zavedena jak slaná mořská (přefiltrovaná), tak i sladká voda. Pohodlně je tedy možné provést kompletní hygienu slanou vodou a ti, kteří to nutně potřebují, se sladkou vodou se pouze spláchnou. Tím ušetříte nejvíce pitné vody! Pokud se však stane, že spotřeba pitné vody bude během týdne příliš vysoká, bude posádka nucena přepnout na tzv. "atlantický systém", kdy pitná voda poteče jen v kuchyni. Slaná bude dostupná stále. To, že po Vás chceme, abyste vodou šetřili je otázkou rozumu, a ne naše touha vás omezovat. Prosím respektujte to! 

9. Pozor na vaše zavazadla před naloděním:

     La Grace se potýká se stejnými problémy, jaké mají všechny (i luxusní) hotely a ubytovny. Nikdy nelze zaručit, že nám sem někdo nedotáhne v batohu nějakou tu havěť v podobě blech, švábů, štěnic a podobně ☹ Nejsme schopní Vás všechny před vstupem na palubu deratizovat od hlavy k patě i s báglem. 😊 Z tohoto důvodu pravidelně deratizujeme naši loď. Vás chceme moc poprosit, abyste si dávali pozor, kde cestou na loď spíte nebo kam si pokládáte své bágly. V případě švábů stačí taková hloupost, jako že si koupíte v místním supermarketu karton piv a logicky si ho na lodi chcete uskladnit i s tou krabicí – tak to prosím NE! Ti malí broučci žijí ve skladech obchodů a stačí chvíle nepozornosti stálé posádky a měli bychom je na lodi. ☹ Nestává se to, ale nelze to vyloučit a pozdější řešení takové situace by bylo velmi nepříjemné pro nás pro všechny. ☹ i když se to stává i v lepších rodinách 😊  Pokud nenajdeme viníka, který to na loď zavlekl, tak protože jsme všichni stejně postižení, logicky to není považováno za důvod ke stížnosti!

10. Prostěradla, povlečení  a spacáky

   Nejsme hotel a není v našich možnostech zajistit pro Vás praní ložního prádla :-( Mrzí nás to, ale musíte si holt sebou na plavbu přivézt spacák, nebo čistou deku a hlavně prostěradlo na postel a povlečení na polštář. Ten se dá v nejhorším nahradit trikem, ale to prostěradlo je nutností, abychom zaručili co nejvíce hygienické prostředí pro další kadety po Vás. Prosím. respektujte to.

11. Pláže v Itálii:

     Každá země má své (mnohdy hloupé) zákony a my jsme povinní je dodržovat. Například v Itálii loď nesmí kotvit blíže než 100m od skalnatého pobřeží a nebo 182,5m od pláže (ano tak daleko). ☹  Ve snaze ochránit plavce ze břehu ohrožuje toto nařízení plavce z lodí, kteří pak daleko plavou. ☹  Pokud je v tom daném místě plavání nebezpečné, řešíme to koupáním z lodi, nebo výsadky na pláž na paddleboardech, protože ani náš motorový člun ke břehu nesmí. ☹

12. Co je na lodi nekompromisně zakázáno:

    Na lodi je přísný zákaz držení jakýchkoliv drog (včetně drog měkkých jako je marihuana). Po předchozích zkušenostech si vyhrazujeme právo prohledat kteréhokoli z účastníků a s okamžitou platností vyloučit (bez náhrady škody) kohokoliv, u koho bude droga nalezena. Námořní zákon má nulovou toleranci, tedy není možné mít drogy ani pro vlastní potřebu! V případě, že protidrogová kontrola odhalí drogy na palubě, je trestní sazba 10 let pro toho, kdo u sebe drogy měl, nespravedlivě stejných 10 let pro kapitána a loď bude zabavena. Tedy chápete, že to nehodláme nijak riskovat! Prosím respektujte to.

13. Inflace a zdražování plaveb:

     Doba je hrozná ☹ Všechno se zdražuje tak strašně, že některé věci, které na loď kupujeme už jsou na dvojnásobné ceně, než byli před rokem, či dvěma. Držíme naše ceny na nejnižší úrovni ze všech Tall shipů co známe z důvodu, že chceme zachovat La Grace pro každého a udržet si lidi co k nám jezdí už léta. Vlivem některých úsporných opatření na lodi to tak nějak zvládáme. Pokud se ale nezmění ekonomika tohohle světa, tak nás to časem stejně dožene. ☹ Do té doby ale volíme pozvolnou cestu nárustu našich cen. I když se inflace v České republice pohybuje 15-20 %, naše ceny se meziročně zdražují jen o 5 % (což máme napsané i ve všeobecných podmínkách) Prosím počítejte s tím.

   Ze stejného důvodu si nemůžeme dovolit dávat slevy na plavby – prosím nežádejte nás o ně.

Přestože máme za 13 let plaveb na La Grace jen minimum zkušeností se stížnostmi a ti co nás znají a plaví se s námi, by tyto řádky považovali za zbytečné strašení, my se naopak snažíme předejít plavbě s lidmi, kteří by s námi na historické lodi nebyli šťastní! Proto Vás závěrem prosíme, pokud Vám cokoliv z výše uvedeného přijde jako Váš osobní problém chápeme, že nepřijedete. Proto se Vás na to snažíme upozornit ještě před rezervací Vaší plavby. Berete tímto na vědomí, že nepovažujeme nic z toho za důvod jakékoliv pozdější reklamace! :-) 

Děkujeme za pochopení