FAQ - Nejčastější dotazy

Co když se plavby nemůžu zúčastnit ze zdravotních, rodinných, či jiných osobních problémů a plavbu mám již uhrazenou?

   V tomto případě se vás týkají naše storno podmínky, které naleznete zde a to odstavec 8. zrušení smlouvy ze strany účastníka. Při zrušení účasti na plavbě velmi záleží, kdy nás o této skutečnosti informujete viz. Všeobecné obchodní podmínky.

   Velmi doporučujeme se pro tyto případy pojistit! Pojištění storna nabízí mnoho pojišťoven a my vám dodáme veškeré podklady, které po vás pojišťovna bude z naší strany vyžadovat. Další možností je za sebe vyslat na plavbu náhradníka.

Co znamená příspěvek na jídlo a do lodní pokladny?

   Potraviny nakupujeme společně na celou plavbu a jejich cena je potom rozpočítána stejným dílem mezi všechny účastníky plavby. Každý účastník tedy zaplatí pouze cenu potravin v obchodě. Vzhledem k velikosti lodní kuchyně není možné, aby si každý vařil sám z vlastních potravin. Současně se cena potravin může mírně lišit podle země, ve které je budeme nakupovat. Proto se také může příspěvek na jídlo mírně lišit podle místa vyplutí. Ve většině zemí náklady počítáme jako 14 euro na člověka na den. V této ceně je zahrnuto i pití: voda, šťáva, čaj i káva. Z částky do lodní pokladny se také hradí potřebné toaletní a čistící prostředky.
   V nákladech nejsou započítány alkoholické ani balené nealkoholické nápoje.
   O potřebné částce na den si rozhoduje skupina sama a není problém ji libovolně zvýšit na různé oslavy, nebo třeba dražší a bohatší menu dle dohody.

   Příspěvek do lodní pokladny zahrnuje náklady na vodu, plyn na vaření, benzín do přívěsného motoru a kotvení v marinách a přístavech. Na typické týdenní plavbě se pohybují kolem max. 105 Euro. Na základě našich dlouholetých zkušeností dokážeme vaše peníze použít tak, abyste se do této částky vešli.

   Celkem tedy: Pokud nebudete mít zvláštní požadavky, stanovili jsme nejvyšší možný strop pro náklady hrazené na lodi na 4.375,-Kč nebo 175 euro za týden. (informace platná pro rok 2023)

Proč se lodní pokladna platí až na místě a není součástí ceny za loď?

   Nejsme cestovní kancelář, a tak si za peníze z této pokladny nakupují potřebné věci kadeti sami. Peníze vybíráme v hotovosti, kterou pak použijeme na veškeré vaše platby během vaší cesty. Na kontě nebo v ČR by nám tyto peníze byly málo platné. I z hlediska účetnictví je tento způsob mnohem snazší, protože se za ty peníze kupují výrobky zdaněné v té dané zemi kde se plavíme. 

Kdy a kde se mám nalodit?

   Nalodění probíhá v den začátku plavby obvykle mezi 15-17 hodinou. Po předchozí domluvě je možné se nalodit i později, protože loď obvykle zůstává stát na místě do druhého dne. Přesné místo nikdy dopředu nevíme. Místa na kotvení bývají plná a ne vždy jde každé využít s ohledem na počasí. Proto je vždy nutné ráno před naloděním dopředu napsat nebo zatelefonovat kapitánovi na číslo +420 604 269 192 a domluvit s ním podrobnosti nalodění. Polohu lodi lze také snadno sledovat na:

https://www.vesselfinder.com/?mmsi=270467000

nebo:

https://www.marinetraffic.com/en/ais/details/ships/shipid:838195/mmsi:270467000/imo:0/vessel:LA_GRACE

Loď je na místě většinou již večer před naloděním.

Jaké jsou povinnosti kadeta a cestujícího?

   Kadet není žádný profesionál, ale úplně normální člověk (mnohdy bez zkušeností či praxe) který chce zažít plavbu na historické lodi takříkajíc na vlastní kůži. Kadeti jsou během plavby rozděleni do hlídek po 2-4 hodinách. Hlídka zajišťuje kormidlování, strážní službu na přídi, úpravu nastavení plachet a drobné každodenní opravy. Všichni kadeti pak společně pomáhají při větších akcích, jako je spuštění a kasání plachet, kotvení lodi a její úklid. Cca jednou týdně pak bude mít každý kadet službu v kuchyni jako pomocník kuchaře. Kadeti jsou ubytováni ve společných prostorách lodi, hamakách anebo v kajutách po 3 lidech.

Cestující nemají žádné povinnosti účastnit se výcviku, ovládání či obsluhy lodi, s výjimkou nouzových situací. Pokud ale mají chuť, velmi rádi je zapojíme do výcviku či jakýchkoliv činností na lodi. Ubytováni jsou po max. 2 lidech v kajutách.

Mohl bych se zúčastnit plavby jako kadet, ovšem bez práce v ráhnoví?

    Ano, není to problém. Pokud máte nějaký vážný problém proč byste to nedokázali, tak vás nutit nebudeme. Na lodi je třeba zajistit mnoho různých úkolů a i při manipulaci s plachtami je značná část lan ovládána z paluby. Nicméně kadet, který nevyleze do koše, se okrádá o jeden z nejkrásnějších zážitků. Šplhání do lanoví je překvapivě snadné. Na podobných lodích pracují v ráhnoví bez problémů kadeti od 15 let, ale žádnou výjimkou nejsou ani sedmdesátníci. Pokud se při plavbě nenajde dostatečný počet lidí ochotných nám pomoci na stěžních, bude se tahat jen omezený počet plachet, nebo se bude plout pouze na motor.

Chci se plavit jako host, co to znamená?

    La Grace má v mnoha zemích světa povolení přibrat na palubu až 12 hostů ubytovaných v pěti samostatných kajutách s vlastním sociálním zařízením společným vždy pro dvě kajuty. Kajuty se vždy pronajímají jako celek a je jen na vás, jestli je využijete jako jednotlivec či pár nebo rodina (tedy dva dospělí a dítě na přistýlce). Cena je vždy jednotná. Jsme ale prioritně školní a klubová loď a tak ne vždy hosty bereme. Předem se informujte jestli je to v daném turnusu možné.

Musím mít nějaké zkušenosti s jachtingem nebo speciální přípravu?

   Ne, všechno vám ukážeme a naučíme vás. Chce to jen vaši snahu a chuť. Připravili jsme jednoduchou příručku. V ní se můžete seznámit s názvoslovím, povely, nebo třeba manévry. Časem se nám, doufejme, podaří otevřít v ČR menší výcvikové centrum pro kadety. Příručka kadeta La Grace ke stažení.

Co mořská nemoc?

   Přehnané obavy jsou zbytečné. Kinetóza je stav organizmu, kdy vjem pohybu vestibulárního systému nesouhlasí s vizuálními vjemy. Je to jev krátkodobý a naštěstí ne u každého znatelný. Za léta praxe jsme získali mnoho zkušeností, jak s tímto jevem zatočit a věřte, že Vám ji vhodným způsobem z hlavy vyženeme. Máte-li přesto obavy, vždycky je možné sáhnout preventivně k takovým prostředkům, jako je například: kinedril, nokinal, nebo čípky torekan, které jsou běžně dostupné v každé lékárně. Velmi dobrou zprávou je, že La Grace je již poměrně velká a těžká loď, takže brzy zjistíte, že se houpe výrazně méně než ostatní lodě. Lidé na ní mořskou nemocí trpí zřídka.

Co si mám vzít sebou na plavbu?

    To velmi závisí na ročním období, trase, délce a charakteru plavby.

Na pohodovou letní plavbu si vezměte: Lehké letní oblečení (šortky, trička, sandály). Ty využijete nejvíce. Na večer tričko s dlouhým rukávem, kalhoty/tepláky a mikinu nebo svetr. Čisté tenisky s neklouzavou podrážkou pro pohyb na palubě (boty do vody, používáte-li je). Větrovku či něco nepromokavého pro případ vaší účasti na noční plavbě. Světlou čepici s kšiltem nebo klobouk, plavky a sluneční brýle. Cestovní doklady (pasy platné ještě alespoň několik měsíců). Platnou pojistku na úhradu léčebných výloh v zahraničí, peníze a platební karty. Osobní léky, opalovací krémy a hygienické potřeby. Prostěradlo a spacák či deku. Chcete-li spát na palubě či na pláži a pozorovat hvězdy, vezměte si i karimatku. Potápěčskou masku, ploutve a šnorchl (pokud vás zajímá svět pod vodou). A hlavně dobrou náladu! Kadeti navíc určitě ocení: Dobré boty na lezení do lanoví (nejlépe tenisky). Pro noční hlídky baterku, nejlépe čelovku. Jachtařské nepromokavé oblečení (pokud je máte). Neberte si s sebou kufry ani batohy s pevnou konstrukcí! Použijte zavazadla, která se snadno složí a nezabírají příliš místa. Neberte si na plavbu kufry!!!

Potraviny s sebou, nebo se na lodi nakupuje pro všechny najednou na místě?

   Stačí vám jídlo pouze na cestu. Na palubě potom zaplatíte příspěvek do lodní a jídelní pokladny. Standardně s vámi na lodi počítáme s večeří v den nalodění a končíte snídaní poslední den plavby. Potraviny pro 35 lidí není možné vozit po jednom z ČR. A také není možné si vařit jednotlivě. Potraviny nakoupíme na místě společně. Všeho je dostatek. Navíc si s sebou vezměte jen své oblíbené soukromé pamlsky jako je pivo a jiný alkohol :-D, sušenky a sladkosti.
Pokud nám chcete pomoci nabídněte nám volné místo v autě a my ho využijeme na potraviny, které jsou v dané lokalitě drahé, nebo je neseženeme. Třeba maso,
salámy, chleba, ocet, majoránka, či hrubá mouka apod. Seznam rádi připravíme a finančně se vyrovnáme na palubě po vašem příjezdu.

Jsem vegetarián, vegan, či mám jiné stravovací omezení. Mohu s vámi plout?

   Ano. Vegetariánům vaříme běžně. Veganům se snažíme zajistit stravu, ale budeme od Vás čekat jistou dávku tolerance. Pokud máte alergie a nahlásíte je předem našemu kuchaři, tak u nás určitě přežijete :-). Největší starosti nám ovšem dělají alergie na LEPEK. Tady chápeme, že bude třeba vařit extra, ale protože sehnat potřebné potraviny mnohdy není snadné, předem vás prosíme, aby jste si je přivezli sebou! Tyto vaše soukromé potraviny se od zbytku stravy neodečítají.

Můžu si vzít na loď svého domácího mazlíčka?

   Bohužel La Grace není úplně vhodná pro Vaše domácí mazlíčky. Výjimkou mohou být malá a čistotná plemena zvířat (max. 8kg). Za svého miláčka si po dobu plavby plně zodpovídá jeho majitel! Každopádně účast svého mazlíčka zvažte, jelikož pro něj pobyt na lodi může být stresující a především jeho účast vždy předem konzultujte s kapitánem lodi.

Jak je to s dětským programem na plavbách La Grace?

   Na lodi je vám k dispozici stálá 4-7ti členná posádka, která se stará o standardní chod lodi. Pokud máte v plánu skupinový dětský program. Hry, soutěže, pirátskou honbu za pokladem apod. je potřeba se zamyslet nad tím, jestli to zvládnete připravit sami a my vám budeme pomáhat jen s možnostmi lodi či výběrem místa, nebo to chcete zajistit od nás na klíč. V takovém případě je potřeba to říct předem (ideálně už při rezervaci lodi) a my na to vezmeme na plavbu jednoho člověka do stálé posádky navíc. Po vás chceme jen, abyste mu nechali jedno místo na spaní zdarma a počítejte s částkou 500Kč/dítě/týden jako částku, potřebnou na přípravu her, rekvizity a zároveň i na ceny pro děti.


Jaký je maximální počet lidí na palubě?

   Velmi často se stává, že se skupiny snaží (z důvodu ceny) přeplnit loď k prasknutí ☹ a často slyšíme, že o nic nejde, že ten člověk bude spát na palubě anebo je to přeci jen dítě apod. Prosím nedělejte to. Nejde jen o to, že máme zákonem a bezpečnostními prostředky stanoven maximální počet osob. Jde i o to, že celá loď je dimenzovaná na to maximum, které vám nabízíme. S lidmi navíc máme málo úložných prostor, nestíhají záchody, máme o to méně sladké vody a chybí objem polívky v hrncích atd.atd.☹ Pokud by to přeci jen bylo nezbytné udělat (a najdou se takové zoufalé případy), tak po dohodě na konkrétní turnus (který splňuje předpisy ve kterých je rezerva 2lidí) tak uděláme výjimku, ale za cenu hamaky (ne zdarma).


Je možné si vybrat oblíbené členy stálé posádky?

   Chápeme, že se na základě vaší spokojenosti s některými členy stále posádky z minulé plavby ptáte, jestli je možně s nimi plout znovu, ale věřte nám, že harmonogram plaveb LG se vytváří více jak rok dopředu a změny v něm nejsou vždycky možné. Když to půjde, po dohodě vyhovíme, ale spíš počítejte, že poplujete s někým, kdo je tam plánovaný a věřte nám, že všichni naši lidi jsou fajn 😊 Pokud byste nesouhlasili je možné po dohodě si na vlastní náklady přivézt například svého oblíbeného kuchaře nebo se přemístit na jeho volný turnus.


Co je důležité vědět při rezervaci celé lodi?

   Pokud jste se rozhodli si rezervovat celou loď, myslete vždy na to, že budete muset společně zabezpečit chod lodi od lezení do ráhen až po služby v kuchyni. Pokud víte, že to nezvládnete, nebo třeba už rovnou plánujete, že vy všichni pojedete jako hosté, řekněte nám to prosím předem a když nám necháte minimálně 8 volných postelí (v příďovce), seženeme pro vás partu námořníku z klubu La Grace, kteří se (zdarma) o chod lodi postarají za vás.

Soukromí a chrápání

   La Grace je loď pro 38lidi, kteří musí žít na prostoru menším než 24x6metrů. To samo o sobě vyžaduje velkou zátěž pro lidi, kteří se necítí dobře ve velkém kolektivu a samozřejmě klade velké nároky na slušné a ohleduplné chování jeden k druhému. S tím problém nebývá – blbci k nám nejezdí. Co se ale může ukázat jako problém je chrápání ☹ To není věc, kterou by bohužel člověk mohl ovlivnit, a proto je potřeba (pokud máte problémy s lehkým spánkem) si sebou přivést špunty do uší, nebo třeba spát na palubě...

Jak je to množstvím a velikostí našich zavazadel?

   Jakkoliv vám La Grace přijde jako velká loď, tam mi věřte, že i do mnohem většího Boeingu se musí zavazadla pečlivě měřit a vážit. Netahejte k nám zbytečnosti! Jsme připraveni vám na lodi uložit zhruba jedno podobně velké a jedno menší zavazadlo jako vám vezme letadlo. I tak brzy zjistíte, že na plavbě nevyužijete ani polovinu toho 😊