Často kladené otázky: 

Co znamená příspěvek na jídlo a do lodní pokladny?

      Potraviny nakupujeme společně na celou plavbu a jejich cena je potom rozpočítána stejným dílem mezi všechny účastníky plavby. Každý účastník tedy zaplatí pouze cenu potravin v obchodě. Vzhledem k velikosti lodní kuchyně není možné, aby si každý vařil sám z vlastních potravin. Současně se cena potravin může mírně lišit podle země, ve které je budeme nakupovat. Proto se také může příspěvek na jídlo mírně lišit podle místa vyplutí. Ve většině zemí náklady počítáme jako 7 euro na člověka na den. V této ceně je zahrnuto i pití: voda, šťáva, čaj i káva. Z částky do lodní pokladny se také hradí potřebné toaletní a čistící prostředky.
V nákladech nejsou započítány alkoholické ani balené nealkoholické nápoje. 
     O potřebné částce na den si rozhoduje skupina sama a není problém ji libovolně zvýšit na různé oslavy, nebo třeba dražší a bohatší menu dle dohody.

     Příspěvek do lodní pokladny zahrnuje náklady na naftu, vodu, plyn na vaření, benzín do přívěsného motoru a kotvení v marinách a přístavech. Na typické týdenní plavbě se pohybují kolem max. 105 Euro. Na základě našich dlouholetých zkušeností dokážeme vaše peníze použít tak, abyste se do této částky vešli.

     Celkem tedy: Pokud nebudete mít zvláštní požadavky, stanovili jsme nejvyšší možný strop pro náklady hrazené na lodi na 4.000,-Kč  nebo 155 euro za týden. 

Proč se lodní pokladna platí až na místě a není součástí ceny za loď?

  Nejsme cestovní kancelář, a tak si za peníze z této pokladny nakupují potřebné věci kadeti sami. Peníze vybíráme v hotovosti, kterou pak použijeme na veškeré vaše platby během vaší cesty. Na kontě nebo v ČR by nám tyto peníze byly málo platné. I z hlediska účetnictví je tento způsob mnohem snazší, protože se za ty peníze kupují výrobky zdaněné v té dané zemi.

Kdy a kde se mám nalodit?

     Nalodění probíhá v den začátku plavby obvykle mezi 15-17 hodinou. Po předchozí domluvě je možné se nalodit i později, protože loď obvykle zůstává stát na místě do druhého dne. Přesné místo nikdy dopředu nevíme. Místa na kotvení bývají plná a ne vždy jde každé využít s ohledem na počasí. Proto je vždy nutné ráno před naloděním dopředu napsat nebo zatelefonovat kapitánovi na číslo +420 604 269 192 a domluvit s ním podrobnosti nalodění. Polohu lodi lze také snadno sledovat na:

https://www.vesselfinder.com/?mmsi=270467000

                      nebo:

https://www.marinetraffic.com/en/ais/details/ships/shipid:838195/mmsi:270467000/imo:0/vessel:LA_GRACE

Loď je na místě většinou již večer před naloděním.

Jaké jsou povinnosti kadeta a cestujícího?

   Kadet není žádný profesionál, ale úplně normální člověk (bez zkušeností či praxe) který chce zažít plavbu na historické lodi takříkajíc na vlastní kůži. Kadeti jsou během plavby rozděleni do hlídek po 2-4 hodinách. Hlídka zajišťuje kormidlování, strážní službu na přídi, úpravu nastavení plachet a drobné každodenní opravy. Všichni kadeti pak společně pomáhají při větších akcích, jako je spuštění a kasání plachet, kotvení lodi a její úklid. Cca jednou týdně pak bude mít každý kadet službu v kuchyni jako pomocník kuchaře. Kadeti jsou ubytováni ve společných prostorách lodi, hamakách anebo v kajutách po 3 lidech.

   Cestující nemají žádné povinnosti účastnit se výcviku, ovládání či obsluhy lodi, s výjimkou nouzových situací. Pokud ale mají chuť, velmi rádi je zapojíme do výcviku či jakýchkoliv činností na lodi. Ubytováni jsou po max. 2 lidech v kajutách.

Mohl bych se zúčastnit plavby jako kadet, ovšem bez práce v ráhnoví?

     Ano, není to problém. Pokud máte nějaký vážný problém proč byste to nedokázali, tak vás nutit nebudeme. Na lodi je třeba zajistit mnoho různých úkolů a i při manipulaci s plachtami je značná část lan ovládána z paluby. Nicméně kadet, který nevyleze do koše, se okrádá o jeden z nejkrásnějších zážitků. Šplhání do lanoví je překvapivě snadné. Na podobných lodích pracují v ráhnoví bez problémů kadeti od 15 let, ale žádnou výjimkou nejsou ani sedmdesátníci. Pokud se při plavbě nenajde dostatečný počet lidí ochotných nám pomoci na stěžních, bude se tahat jen omezený počet plachet, nebo se bude plout pouze na motor.

Chci se plavit jako host, co to znamená?

  La Grace má v mnoha zemích světa povolení přibrat na palubu až 12 hostů ubytovaných v pěti samostatných kajutách s vlastním sociálním zařízením společným vždy pro dvě kajuty. Kajuty se vždy pronajímají jako celek a je jen na vás, jestli je využijete jako jednotlivec či pár nebo rodina (tedy dva dospělí a dítě na přistýlce). Cena je vždy jednotná. Jsme ale prioritně školní a klubová loď a tak ne vždy hosty bereme. Předem se informujte jestli je to v daném turnusu možné.

Musím mít nějaké zkušenosti s jachtingem nebo speciální přípravu?

   Ne, všechno vám ukážeme a naučíme vás. Chce to jen vaši snahu a chuť. Připravili jsme jednoduchou příručku. V ní se můžete seznámit s názvoslovím, povely, nebo třeba manévry. Časem se nám, doufejme, podaří otevřít v ČR menší výcvikové centrum pro kadety. Příručka kadeta La Grace ke stažení.

Co mořská nemoc?

  Přehnané obavy jsou zbytečné. Kinetóza je stav organizmu, kdy vjem pohybu vestibulárního systému nesouhlasí s vizuálními vjemy. Je to jev krátkodobý a naštěstí ne u každého znatelný. Za léta praxe jsme získali mnoho zkušeností, jak s tímto jevem zatočit a věřte, že Vám ji vhodným způsobem z hlavy vyženeme. Máte-li přesto obavy, vždycky je možné sáhnout preventivně k takovým prostředkům, jako je například: kinedril, nokinal, nebo čípky torekan, které jsou běžně dostupné v každé lékárně. Velmi dobrou zprávou je, že La Grace je již poměrně velká a těžká loď, takže brzy zjistíte, že se houpe výrazně méně než ostatní lodě. Lidé na ní mořskou nemocí trpí zřídka.

Co si mám vzít sebou na plavbu:

     To velmi závisí na ročním období, trase, délce a charakteru plavby. 

Na pohodovou letní plavbu si vezměte: Lehké letní oblečení (šortky, trička, sandály). Ty využijete nejvíce. Na večer tričko s dlouhým rukávem, kalhoty/tepláky a mikinu nebo svetr. Čisté tenisky s neklouzavou podrážkou pro pohyb na palubě (boty do vody, používáte-li je). Větrovku či něco nepromokavého pro případ vaší účasti na noční plavbě. Světlou čepici s kšiltem nebo klobouk, plavky a sluneční brýle. Cestovní doklady (pasy platné ještě alespoň několik měsíců). Platnou pojistku na úhradu léčebných výloh v zahraničí, peníze a platební karty. Osobní léky, opalovací krémy a hygienické potřeby. Prostěradlo a spacák či deku. Chcete-li spát na palubě či na pláži a pozorovat hvězdy, vezměte si i karimatku. Potápěčskou masku, ploutve a šnorchl (pokud vás zajímá svět pod vodou). A hlavně dobrou náladu! Kadeti navíc určitě ocení: Dobré boty na lezení do lanoví (nejlépe tenisky). Pro noční hlídky baterku, nejlépe čelovku. Jachtařské nepromokavé oblečení (pokud je máte). Neberte si s sebou kufry ani batohy s pevnou konstrukcí! Použijte zavazadla, která se snadno složí a nezabírají příliš místa. Neberte si na plavbu kufry!!!

Potraviny s sebou, nebo se na lodi nakupuje pro všechny najednou na místě?

     Stačí vám jídlo pouze na cestu. Na palubě potom zaplatíte příspěvek do lodní a jídelní pokladny. Standardně s vámi na lodi počítáme s večeří v den nalodění a končíte snídaní poslední den plavby. Potraviny pro 35 lidí není možné vozit po jednom z ČR. A také není možné si vařit jednotlivě. Potraviny nakoupíme na místě společně. Všeho je dostatek. Navíc si s sebou vezměte jen své oblíbené soukromé pamlsky jako je pivo a jiný alkohol :-D, sušenky a sladkosti.
     Pokud nám chcete pomoci nabídněte nám volné místo v autě a my ho využijeme na potraviny, které jsou v dané lokalitě  drahé, nebo je neseženeme. Třeba maso, 
salámy, chleba, ocet, majoránka, či hrubá mouka apod. Seznam rádi připravíme a finančně se vyrovnáme na palubě po vašem příjezdu.

Jsem vegetarián, vegan, či mám jiné stravovací omezení. Mohu s vámi plout?     

     Ano. Vegetariánům vaříme běžně. Veganům se snažíme zajistit stravu, ale budeme od Vás čekat jistou dávku tolerance. Pokud máte alergie a nahlásíte je předem našemu kuchaři, tak u nás určitě přežijete. Největší starosti nám ovšem dělají alergie na LEPEK. Tady chápeme, že bude třeba vařit extra, ale protože sehnat potřebné potraviny mnohdy není snadné, předem vás prosíme, aby jste si je přivezli sebou! Tyto vaše soukromé potraviny se od zbytku stravy neodečítají.


Můžu si vzít na loď svého domácího mazlíčka?

     Bohužel La Grace není úplně vhodná pro Vaše domácí mazlíčky. Výjimkou mohou být malá a čistotná plemena zvířat (max. 8kg). Za svého miláčka si po dobu plavby plně zodpovídá jeho majitel! Každopádně účast svého mazlíčka zvažte, jelikož pro něj pobyt na lodi může být stresující a především jeho účast vždy předem konzultujte s kapitánem lodi.

Co je na lodi zakázáno!

Na lodi je přísný zákaz držení jakýchkoliv drog (včetně drog měkkých jako je marihuana). Po předchozích zkušenostech si vyhrazujeme právo prohledat kteréhokoli z účastníků a s okamžitou platností vyloučit bez náhrady škody kohokoliv, u koho bude droga nalezena. Námořní zákon má nulovou toleranci, tedy není možné mít drogy ani pro vlastní potřebu! V případě, že protidrogová kontrola odhalí drogy na palubě, je trestní sazba 10 let pro toho, kdo u sebe drogy měl, 10 let pro kapitána a loď bude zabavena! Tedy chápete, že to nehodláme nijak riskovat!