Často kladené otázky: 

Co znamená příspěvek na jídlo a do lodní pokladny?

      Potraviny nakupujeme společně na celou plavbu a jejich cena je potom rozpočítána stejným dílem mezi všechny účastníky plavby. Každý účastník tedy zaplatí pouze cenu potravin v obchodě. Vzhledem k velikosti lodní kuchyně není možné, aby si každý vařil sám z vlastních potravin. Současně se cena potravin může mírně lišit podle země, ve které je budeme nakupovat. Proto se také může příspěvek na jídlo mírně lišit podle místa vyplutí. Ve většině zemí náklady počítáme jako 7 euro na člověka a den. V této ceně je zahrnuto i piťí voda se šťávou, čaj i kafe. Z částky do lodní pokladny se také hradí potřebné toaletní a čistící prostředky.
V nákladech nejsou započítány alkoholické ani balené nealkoholické nápoje. 
     O potřebné částce na den si rozhoduje skupina sama a není problém ji libovolně zvýšit na různé oslavy, nebo třeba dražší a bohatší menu dle dohody.

     Příspěvek do lodní pokladny zahrnuje přímé náklady na naftu, vodu, plyn na vaření, benzín do přívěsného motoru a kotvení v marínách a přístavech. Opět je na konci plavby rozpočítán mezi všechny účastníky. Ani zde nechceme používat nějaký paušál, neboť takto se sami účastníci mohou např. rozhodnout, zda raději zakotví zadarmo v romantické zátoce, nebo přistanou u městského mola (placeného) a vrhnout se do víru nočního života. Zde je velmi těžké říct i orientační cenu, neboť to výrazně ovlivní i počet lidí na palubě. Celkové náklady na naftu a kotvení jsou totiž stejné, bez ohledu na počet lidí mezi které se rozpočítají. Na typické týdenní plavbě jsou kolem 50-70 euro. 
     Celkem tedy: Pokud nebudete mít zvláštní požadavky, stanovili jsme nejvyšší možný strop pro náklady hrazená na lodi na 3.500,-Kč  nebo 140 euro za týden.

Proč není lodní a jídelní pokladna platí až na místě a není součástí ceny za loď?

     Nejsme cestovka a tak si za peníze z obou těchto pokladen nakupují potřebné věci kadeti sami. Peníze jsou používány na veškeré vaše platby během vaší cesty a v ČR by nám peníze byli na nic. I účetně je to mnohem snazší, protože se za ty peníze kupují výrobky zdaněné v té dané zemi.

Kdy a kde se mám nalodit?

     Nalodění probíhá v den začátku plavby obvykle mezi 15-17 hodinou. Po předchozí domluvě je možné se nalodit i později, protože loď obvykle zůstává stát na místě do druhého dne. Přesné místo nikdy dopředu nevíme. Místa na kotvení bývají plná a ne vždy jde každé využít s ohledem na počasí. Proto je vždy nutné vždy ráno před naloděním dopředu napsat nebo zatelefonovat kapitánovi na číslo +420 604 269192 a domluvit s ním podrobnosti nalodění. Polohu lodi lze také snadno sledovat na:

https://www.vesselfinder.com/?mmsi=270467000 

                      nebo:

https://www.marinetraffic.com/en/ais/details/ships/shipid:838195/mmsi:270467000/imo:0/vessel:LA_GRACE
 Loď je na místě většinou již večer před naloděním.

Jaké jsou povinnosti kadeta a cestujícího?

     Kadet není žádný profesionál, ale úplně normální člověk (bez zkušeností či praxe) který chce zažít plavbu na historické lodi takříkajíc na vlastní kůži. Kadeti jsou během plavby rozděleni do hlídek po 2-4 hodinách. Hlídka zajišťuje kormidlování, strážní službu na přídi, úpravu nastavení plachet a drobné každodenní opravy. Všichni kadeti pak společně pomáhají při větších akcích, jako je spuštění a kasání plachet, kotvení lodi a její úklid. Cca jednou týdně pak bude mít každý kadet službu v kuchyni jako pomocník kuchaře.

     Cestující nemají žádné povinnosti účastnit se výcviku, ovládání či obsluhy lodi, s výjimkou nouzových situací. Pokud ale mají chuť, velmi rádi je zapojíme do výcviku či jakýchkoliv činností na lodi.

Mohl bych se zúčastnit plavby jako kadet, ovšem bez práce v ráhnoví?

     Ano, není to problém. Pokud máte nějaký vážný problém proč byste to nedokázali, tak vás nutit nebudeme. Na lodi je třeba zajistit mnoho různých úkolů a i při manipulaci s plachtami je značná část lan ovládána z paluby. Nicméně kadet, který nevyleze do koše, se okrádá o jeden z nejkrásnějších zážitků. Šplhání do lanoví je překvapivě snadné. Na podobných lodích pracují v ráhnoví bez problémů kadeti od 15 let, ale žádnou výjimkou nejsou ani sedmdesátníci. Pokud se při plavbě nenajde dostatečný počet lidí ochotných nám pomoci na stěžních, bude se tahat jen omezený počet plachet, nebo se bude plout pouze na motor.

Chci se plachtit jako host, co to znamená?

          La Grace má v mnoha zemích světa povolení přibrat na palubu až 12 hostů ubytovaných v 5 samostatných kajutách s vlastním sociálním zařízení společným vždy pro 2 kajuty. Kajuty se vždy pronajímají jako celek a je jen na vás jestli je využije jako jedna či dvě osoby, nebo rodina. Tedy Dva dospělý a dítě na přistýlce. Cena je vždy jednotná. Jsme ale prioritně školní a klubová loď a tak ne vždy hosty bereme. Předem se informujte jestli je to v daném turnusu možné.

Musím mít nějaké zkušenosti s jachtingem nebo speciální přípravu?

     Ne, všechno vám ukážeme a naučíme vás. Chce to jen vaši snahu a chuť. Připravili jsme jednoduchou příručku. V ní se můžete seznámit s názvoslovím, povely, nebo třeba manévry. Časem se nám, doufejme, podaří otevřít v ČR menší výcvikové centrum pro kadety. Příručka kadeta La Grace ke stažení 

Co mořská nemoc?

     Přehnané obavy jsou zbytečné. Kinetóza, stav organizmu, kdy vjem pohybu vestibulárním systémem nesouhlasí s vizuálními vjemy. Je to jev krátkodobý a naštěstí ne u každého znatelný. Za léta praxe jsme získali mnoho zkušeností, jak s tímto jevem zatočit a věřte, že Vám ji vhodným způsobem z hlavy vyženeme. Máte-li přesto obavy, vždycky je možné sáhnout preventivně k takovým prostředkům, jako je například: kinedril, nokinal, nebo čípky torekan, které jsou běžně dostupné v každé lékárně. Velmi dobrou zprávou je, že La Grace je již poměrně velká a těžká loď, takže brzy zjistíte, že se houpá výrazně méně než ostatní lodě. Lidé na ní mořskou nemocí trpí zřídka.

Co si mám vzít sebou na plavbu:

     To velmi závisí na ročním období, trase, délce a charakteru plavby. 

Na pohodovou letní plavbu si vezměte: Lehké letní oblečení (šortky, trička, sandály). Ty využijete nejvíce. Na večer tričko s dlouhým rukávem, kalhoty/tepláky a mikinu nebo svetr. Čisté tenisky s neklouzavou podrážkou pro pohyb na palubě (boty do vody, používáte-li je).Větrovku či něco nepromokavého pro případ vaší účasti na noční plavbě. Světlou čepici s kšiltem nebo klobouk, plavky a sluneční brýle. Cestovní doklady (pasy platné ještě alespoň několik měsíců).Platnou pojistku na úhradu léčebných výloh v zahraničí, peníze a platební karty. Osobní léky, opalovací krémy a hygienické potřeby. Prostěradlo a spacák či deku. Chcete-li spát na palubě či na pláži a pozorovat hvězdy, vezměte si i karimatku. Potápěčskou masku, ploutve a šnorchl. (Pokud vás zajímá svět pod vodou). A hlavně dobrou náladu! Kadeti navíc určitě ocení: Dobré boty na lezení po lanoví (nejlépe tenisky). Pro noční hlídky baterku, nejlépe čelovku. Jachtařské nepromokavé oblečení (pokud je máte).Neberte si sebou kufry ani batohy s povnou konstrukcí! Použijte zavazadla, která se snadno složí a nezabírají příliš místa. To je důležité!

Potraviny s sebou, nebo se na lodi nakupuje pro všechny najednou na místě?

     Stačí vám jídlo pouze na cestu. Standardně s vámi na lodi počítáme s večeří v den nalodění a končíte snídaní poslední den. Potraviny pro 35 lidí není možné vozit po jednom z ČR. A také není možné si vařit jednotlivě. Potraviny nakoupíme na místě společně. Všeho je dostatek. Navíc si sebou vezměte jen své oblíbené soukromé pamlsky jako je pivo a jiný alkohol :-D, sušenky a sladkosti.
     Pokud nám chcete pomoci nabídněte nám volné místo v autě a my ho využijeme na potraviny, které jsou v dané lokalitě  drahé, nebo je neseženeme. Třeba maso, 
salámy, chleba, ocet, majoránka, či hrubá mouka apod. Seznam rádi připravíme a finančně se vyrovnáme po vašem příjezdu na palubě.


Jsem vegetarián, vegan, či mám jiné stravovací omezení. Mohu s vámi plout?     

     Ano. Vegetariáům vaříme běžně. Veganům se snažíme zajistit stravu, ale jistou dávku tolerance od vás budeme čekat. Pokud máte alergie a nahlásíte je předem našemu kuchaři, tak u nás určitě přežijete. Největší starosti nám ovšem dělají alergie na LEPEK. Tady chápeme, že bude třeba vařit extra, ale protože sehnat potřebné potraviny mnohdy není snadné, předem vás prosíme, aby jste si je přivezli sebou! Tyto vaše soukromé potraviny se od zbytku stravy neodečítají.


Můžu si vzít na loď svého domácího mazlíčka?

     Bohužel La Grace není úplně vhodná pro vaše domácí mazlíčky. Výjimkou mohou být malá a čistotná plemena zvířat (max.8kg). Za svého miláčka si po podobu plavby plně zodpovídá jeho majitel! Každopádně účast svého mazlíčka zvažte, jelikož pro něj pobyt na lodi může být stresující a především jeho účast vždy předem konzultujte s kapitánem lodi.